Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya uzmanı Sosyal medya hesabının ya da hesaplarının profesyonel bir düzeyde yönetilmesi konusunda hizmet sunan kişilere sosyal medya uzmanı denir. Sizde sosyal medya hesaplarınızın düzenli, etkileyici ve ilgi çekici tasarımlara sahip gönderilerle yönetilmesini istiyorsanız, bu alanda yaptığım referans çalışmaları inceleyebilir ve benden sosyal medya danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Nasıl Yönetirim?

 • Firmanız ve ürününüz için içerik programlamasını yapar ve en uygun takvimi oluştururum.
 • Oluşturulan içeriklerin sektöre ve takipçi analizine göre en uygun saatlerde girilmesini planlama
 • Sektördeki rakiplerin incelenmesi ve rakip stratejisine göre bizim markamızı öne çıkaracak avantajı sunma
 • Gelen mesajların takibi
 • Belirlenen planlamaya göre raporlama ve değerlendirme

Sosyal Medya Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur? Neden Önemlidir?

Günümüzün popüler meslek gruplarından bir tanesini oluşturan sosyal medya uzmanlarına yoğun şekilde hizmet ihtiyaç duyulur. Sosyal medya uzmanları markaların isim kalitesini arttırırlar. Aynı zamanda satılacak olan ürünlerin pazarlamasını yapan kişilerdir. Pazarlama stratejilerine son derece hakim kişiler olarak karşımıza çıkar. Sosyal medya uzmanları stratejik planlama, stratejik uygulama, stratejik izleme faaliyetlerini en etkili şekilde yapar.

Sosyal medya uzmanları günlük şekilde özgün metin oluşturma, özgün video çekme, çevrimiçi içerikler oluşturmak gibi görevleri bulunur. Sosyal medya uzmanları son derece araştırmayı seven, araştırmacı kişilikleriyle ön plana çıkan kişilerdir. Aynı zamanda veri analizini son derece ustaca yapan bireylerdir. Çalıştıkları şirketlerin sosyal medya platformlarını oluşturmadan sorumludurlar.

Marka adlarının yönetimini de sosyal medya uzmanları gerçekleştirir. Site içi promosyonlar yapmak, sosyal platforma erişimi yükseltmek gibi alanlarda çalışırlar. Sosyal medya uzmanları ayrıca analiz raporları oluşturmada da görev alırlar. Oluşturulan analiz raporlarını en ince ayrıntısına kadar inceleyip, yorumlarlar. Sosyal medya uzmanları sosyal medya platformunun tüm inceliklerine, detaylarına hakim olan kişilerdir.

Sosyal medya uzmanı olunması için herhangi bir üniversite okunmasına ihtiyaç yoktur. Sosyal medya uzmanı olabilmek için teknolojik koşullara son derece hakim olunması gerekir. Aynı zamanda yazılım programlarına ve grafik tasarım programlarını kişilerin hakim olmaları gerekir. Sosyal medya uzmanı olacak olan kişinin araştırmacı yönünün yanı sıra yaratıcılık yönü de gelişmiş olmalıdır. İletişim becerileri son derece kuvvetli olması gerekir.

Meltem Bozdemir Freelance Grafiker

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya uzmanı olmak isteyen bireylerin mutlaka sözlü ve yazılı iletişim kabiliyetleri güçlü olmalıdır. Sosyal medya dünyasına hakim olması gerekir. Sosyal medya düzenlemesi, site, blog düzenlemesi işlerine hakim olmalıdır. Aynı zamanda grafik tasarım programlarını etkili bir şekilde kullanması gerekir. Grafik programlarının yanında kişilerin yazılım içerikli programları da etki kullanması gerekir.

Sosyal medya uzmanı olacak olan kişinin herhangi bir üniversite okumasına gerek yoktur. Kişinin araştırmacı, yaratıcı bir ruhu olması gerekir. Diksiyonu, iletişim becerileri gelişmiş olmalıdır. Grup çalışmasında etkili olmalıdır. Aynı zamanda grup çalışmalarına yatkın olması gerekir. Sosyal medya uzmanı olacak kişinin sorumluluk kabiliyeti de gelişmiş olmalıdır. Sosyal medya uzmanı olacak kişilerin projelerini zamanın da teslim etmeye özen göstermeleri gerekir.

Sosyal Medya Uzmanı Neden Önemlidir?

Sosyal medya uzmanları günümüzde birçok markanın tanıtımında oldukça önemli rol oynar. Dolayısıyla şirket sahipleri ürünlerinin kalitesini dünyaya tanıtmak amacıyla sosyal medya uzmanlarına başvururlar. Sosyal medya uzmanları pazarlama tekniklerine son derece hakim olan kişilerdir. Dolayısıyla etkili pazarlama yöntemleriyle ürünlerinizi kolayca pazarlayabilirler.

Sosyal medya uzmanları yaratıcı kişilerdir. Şirketinize yeni yaratıcı projeler geliştirebilirler. Sosyal medya uzmanları şirketinizin sosyal medya platformlarında tanınırlığını artırıcı çalışmalar yapar. Sosyal medya uzmanları kişilerin karını artırır. Kişilerin veri raporlarını en etkili şekilde analiz eder, yorumlar.

Sosyal Medya Uzmanı Tercih Ederken Dikkat Edilecekler?

İnternetin ve sosyal medya uygulamalarının sayısının artış göstermesiyle birlikte sosyal medya uzmanlarına olan ilgi ve ihtiyaç da artış göstermektedir. Sosyal medya uzmanından destek almak için mutlaka kapsamlı bir araştırma yapılması gerekir. Aşağıdaki hususlara dikkat edilerek, sosyal medya uzmanları tercih edilmelidir.

 • Yaratıcılık becerileri yüksek olan kişiler tercih edilmeli.
 • Yazılı ve sözlü iletişim becerileri gelişmiş kişilerle çalışılması gerekir.
 • Analiz, yorumla yeteneğini yüksek olan kişiler tercih edilmeli.
 • Sosyal medya programlarına, dünyasına hakim olan kişilerle çalışılması gerekir.
 • Sosyal medya uzmanını grafik tasarım programlarını iyi bilmesi gerekir.
 • Yazılım programlarını etkili bir şekilde kullanılması gerekir.
 • Grup çalışmalarına yatkın kişiler tercih edilmelidir.
 • Sorumluluk sahibi verilen işi zamanında yerine getiren bireylerle çalışmak önemlidir.
 • Pazarlama yöntemlerine, satış stratejilerine son derece hakim olan bireyler tercih edilmelidir.

 

Belirttiğim özelliklere sahip sosyal medya uzmanlarını tercih etmek, sizlere büyük avantajlar sağlayacaktır. Şirketinizin ürünleri daha kolay satılarak, şirketinizin sosyal medya hesaplarının popülerliği artacaktır. Günümüz koşullarında sosyal medya uzmanı tercihlerinde dikkatli davranmak beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Bu noktada profesyonel sosyal medya uzmanları sosyal medya profillerinin etkili bir düzeyde kullanılmasını sağlar.

Yoruma Kapalı