SEO İçin Faydalı İçerik Oluşturma Nasıl Yapılır?

İçerik oluşturmanın ne kadar önemli olduğu konusu hep tartışılır! Her zaman içerik oluşturmanın çok önemli olduğundan da söz edilir. Ama konu SEO açısından içerik oluşturmanın önemi olduğunda, açıklamalar da değişir. Çünkü her SEO’cunun içeriğe bakışı farklıdır. Bu yazımda SEO için faydalı içerik oluşturma sürecine değindim. Böylece web sitesi projelerinize olumlu yönde katkı sunmayı hedefliyorum.

SEO için faydalı içerik oluşturma söz konusu olduğu zaman karşımıza geniş kapsamlı bir faaliyet alanı çıkar! Web sayfalarının arama motorları için uyumlu bir hale getirilmesi için yürütülen çalışmalara SEO denir. SEO çalışması gündeme geldiği zaman içerik oluşturma her zaman en önemli kriterler arasında yer alır. Bu noktada SEO uyumlu içerik ihtiyacının karşılanması; web sitesinin rakipleri arasından sıyrılmasını mümkün kılar. Peki, SEO uyumlu içerik nedir? İşte detaylar!

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

Bana göre içerik yazmak için yazılan bir metin olmamalıdır! Bu durum SEO uyumlu içerik için de geçerliliğini korumaktadır. SEO uyumlu içerik ya da makale, Arama Motoru Optimizasyonu’nun etkili bir düzeyde sağlanması anlamına gelir. Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO; arama motorlarında web sitesinin üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmaları içermektedir. SEO uyumlu içerik de web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasına olanak sağlamak için oluşturulan metinlerdir.

SEO uyumlu makaleler özgün olmakla birlikte bilgi verici bir içeriğe sahip olmak durumundadır. Başarılı bir SEO uyumlu makale, arama motorlarında üst sıralarda yer almak noktasında etkili bir performans ortaya koyabilme kabiliyetine sahiptir.

Meltem Bozdemit Grafiker

SEO için faydaları içeriklerin oluşturulması için mutlaka bu alanda uzman olanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Profesyonel anlamda SEO dostu içerik yazarlarına ‘’Makale Yazarı’’ ya da ‘’İçerik Yazarı’’ denir.

SEO İçin Faydalı İçerik Oluşturma Süreci Nasıl Gelişir?

Dijital dünyada güçlü bir şekilde yer almak isteyen internet siteleri mutlaka kapsamlı bir SEO çalışması yaptırmak durumundadır. SEO çalışmasının en temel dinamiği olan içerik oluşturma süreci, son derece hassas bir süreç olarak karşımıza çıkar. SEO için faydalı içerik oluşturmak için mutlaka belli başlı kriterlere dikkat etmek gerekmektedir. Nitelikli bir SEO dostu içerikte aşağıdaki 3 özellik bulunmalıdır:

 • Okuyucunun ilgisini çekmelidir
 • Web sitesinin yapısıyla ilgili olmalıdır
 • Arama Motoru Optimizasyonu’yla uyumlu olmalıdır

İçeriğin okuyucunun ilgisini çekebilmesi, kısa ve anlaşılır cümlelerden oluşmasıyla doğrudan ilgilidir. Yine metnin net ifadelerle desteklenmesi, anlaşılır olmasını mümkün kılacaktır. İçerik oluştururken, okuyucunun işine yarar içerikler oluşturmak, metnin başarısını doğrudan etkilemektedir. Özellikle içerik oluşturulurken web sitesinin hangi alanda yoğunlaştığını göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Yani finans sektörüyle ilgili bir siteye finansal yönü ağır basan içerikler yazılmalıdır.

Elbette ki SEO için faydalı içerik oluşturma sürecinin olmazsa olmazları arasında Arama Motoru Optimizasyonu’yla uyumlu olmak ilk sıralarda yer almaktadır. SEO uyumlu içeriğin oluşturulması sürecinde aşağıdaki kriterlere dikkat etmek gerekmektedir:

 • Yazım kurallarına dikkat edilmelidir
 • İçeriğin tamamında anlam bütünlüğü olmalıdır
 • İçeriğin başlıklarına ve içerikteki paragrafların uzunluğuna dikkat edilmelidir
 • İçeriğin mutlaka yüzde yüz özgün yani ‘’Niş İçerik’’ olmasına dikkat edilmelidir
 • İçerikte anahtar kelimenin %0,5 ile %2,5 arasında geçmesine dikkat edilmelidir
 • Mutlaka kapsamlı bir anahtar kelime analizi yapıldıktan sonra içerik yazılmalıdır

İçerik yazmadan önce MOZ, Google Anahtar Kelime Planlayıcısı ya da Semrush gibi programlardan faydalanmak, etkili bir anahtar kelime analizi yapmanızı mümkün kılacaktır. Bununla birlikte anahtar kelime sıklığı konusunda önerilen oranlara dikkat etmeniz faydanıza olacaktır. Ayrıca yan anahtar kelimelerin metnin içeriğinde var olması; SEO uyumlu makale konusunda önemli bir kazanım olarak karşımıza çıkacaktır.

İlgili Link: SEO Uzmanı Seçerken Dikkat Edilecek 10 Etkili Kural

SEO için yararlı içerik oluşturmak için mutlaka içeriğin başlıklarına dikkat etmek gerekmektedir. İçerik başlığının en az 3 en fazla 6 kelimeden oluşuyor olmasına dikkat edilmelidir. Yine başlığın ortalama 50 ile 70 karakter (boşluklar dahil) olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Arama motorlarının uzun yazıları sevdiğinden hareketle, içeriğin uzun olması, SEO açısından faydalı olacaktır. Özellikle paragrafların ortalama 40 – 50 sözcükten oluşması; içeriğin okuyucu dostu olması anlamına da gelmektedir.

SEO Uyumlu İçerik
SEO Uyumlu İçerik

SEO Dostu İçerikler Siteye Nasıl Girilmelidir?

Elbette ki hemen her şey SEO uyumlu içerik yazmakla bitmeyecektir. SEO uyumlu makalenin, kurallara uygun bir şekilde internet sitesine girilmesi, yazının arama motorlarındaki performansını doğrudan etkilemektedir. Bu noktada SEO dostu içeriği internet sitesine girerken aşağıdaki kriterlere dikkat etmek gerekmektedir:

 • İçerik mutlaka zengin görsellerle desteklenmelidir
 • URL kısmında mutlaka anahtar kelimenin geçiyor olmasına dikkat edilmelidir
 • URL uzunluğunun en fazla 50 – 60 karakter kadar olmasına dikkat edilmesi şarttır
 • Giriş panelinde yer alan SEO Başlığı kısmı kriterlere uygun bir şekilde doldurulmalıdır
 • Meta Başlık yani açıklama bölümü en az 120 ve en fazla 156 karakterden oluşmalıdır
 • İçeriğin Heading Tags kurallarına uygun bir şekilde ( H1, H2, H3 ) girilmesine dikkat edilmelidir
 • Görsellere ait etiketlerin mutlaka anahtar kelimeyle ilgili olmasına özen göstermek gerekmektedir
 • İçerikte iç ve dış linkleme işleminin kurallara uygun bir şekilde yapılması gerekmektir. Bu noktada baclink hizmeti almak mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlgili Link: Sağlam Temellere Dayalı Seo Nasıl Yapılır?

Görüldüğü üzere SEO dostu içeriklerin yazılması kadar; siteye girişleri de önemlidir. Ancak bu sayede içeriğin güçlü bir şekilde dijital dünyada yer edinmesi mümkün olmaktadır. Bu yazımda, içerik konusuna kapsamlı bir şekilde yer verdim. Umarım sizler için de faydalı olmuştur. Haydi, SEO dostu içeriklerle ilgili yorumlarınızı bekliyor! Unutmayın, gelişim, sürelilik arz eder! SEO dostu içeriklerin de güncellemelere uyumlu olması şarttır!

Yoruma Kapalı