Backlink Çalışması

Dijital dünyada var olan hemen herkes backlink kavramını duymuştur. Backlink sıklıkla karşımıza çıkan bir kavram olsa da backlink çalışması gündeme geldiği zaman bilgi ve deneyim yetersizliğinden kaynaklanan birtakım hatalar da sıklıkla karşımıza çıkar. Bu yazımızda backlink konusunda işe yarar bilgileri sizlerle paylaşarak; web sitenizin üst sıralara çıkarılması konusunda destek vermek istedim. İşte backlink çalışması konusunda merak ettiğiniz pek çok farklı soruya ayrıntılı yanıtlar!

Backlink Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink çalışması konusunda dikkat etmenizi istediğim konulara gelince;

 • Link çıkışının çok fazla olduğu sitelerden backlink almayın
 • Mutlaka link alacağınız anahtar kelimelerinizi çeşitlendirin
 • Aynı içerikle birden fazla siteden backlink almamaya dikkat edin
 • Backlink çalışmasında link alacağınız sitenin değerine dikkat edin
 • Backlink alacağınız web sitesinin özgün ve güncel olmasına dikkat edin
 • Linkinizi sadece ana sayfaya değil alt sayfalara da çıkmaya özen gösterin
 • Backlink için kullanacağınız içeriğin özgün bir içerik olmasına özen gösterin
 • Anahtar kelimenizle tam olarak uyuşmayan bir URL adresinden backlink almayın
 • Backlink alırken mutlaka rakip analizi yaparak, rakiplerinize ait backlink kaynaklarını öğrenin
 • Backlink çalışmanızın doğal görünmesine dikkat edin. Bunun için backlink çalışmasını zamana yayın

Backlink çalışmanızda işinize çok yarayacak bir bilgiyi de vermeden geçemeyeceğim! Unutmayın; onlarda değersiz siteden link almaktansa bir tane kaliteli bir siteden link almak, sitenize çok fazla miktarda katkı sağlayacaktır.

Meltem Bozdemir Grafiker

Bu arada backlink çalışması sırasında yapılan en büyük hatalar arasında link için kullanılan içeriğin sosyal medya ortamında kullanılmaması ilk sıralarda yer almaktadır. Unutmayın; backlink çalışması için kullandığınız içeriğin sosyal medya platformlarından sinyal alması; backlink çalışmanızın kalitesini arttıracaktır.

 Backlink Nasıl Alınır?

Şimdi backlink alma yollarını birlikte keşfedelim! Genellikle link almak istediğimiz zaman karşımıza 4 farklı yol çıkar. Bunlar;

 • Tanıtım yazısı almak
 • Paravan bloglar üzerinden link çıkmak
 • Blog yazarlarının yazıları altına link vermek
 • Blogerların web sitenizi anlatan yazıları kaleme alması

Tanıtım yazısı almak, en çok tercih edilen link alma yolları arasında yer almaktadır. Farklı bir internet sitesiyle anlaşarak kendi sitenizi tanıttığınız tanıtım yazısını o sitede yayınlatmanız, etkili bir link alma yolu olarak karşımıza çıkar. Burada güçlü bir internet sitesinde tanıtım yazısı yayınlatmanın ne kadar önemli olduğunu daha önce de belirtmiştim.

Backlink Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimi zaman farklı sitelerde tanıtım yazısı yayınlamak yerine paravan internet siteleri oluşturarak; bu paravan siteleri üzerinden link alma yolunu tercih edenler de var. Burada da paravan sitelerin zaman içerisinde güçlendirilerek, daha iddialı bir konuma gelmelerini önemsiyorum. Böylece her ne kadar paravan olsa da bu sitelerin değerinin artması; doğrudan ana sitenizin de gücüne güç katacaktır.

Blog yazlarının yazılarının altına link bırakmak, yorum atmak da bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu tür yöntemlerde yorumunuzun yayınlanmaması ya da sonradan yorumunuzun silinmesi gibi durumlar gündeme gelmektedir. Bu da backlink çalışmasını zaman içerisinde olumsuz olarak etkileyecektir. Bloggerlardan siteniz için makale yazmalarını istemeniz, etkili bir çalışması yapmanız anlamına da gelir.

Yazımda backlink çalışması konusuna genel anlamda değindim. Esasında backlink çalışması gündeme geldiği zaman karşımıza geniş bir bilgi yelpazesi çıkar. Yakın bir gelecekte backlink çalışması kapsamında farklı bir siteden gelen ziyaretçilerin davranışlarının dahi önem arz edeceğini düşünüyorum. Bundan dolayı backlink çalışmasının sürekli olarak güncellenen ve geliştirilen bir alan olduğunu da ifade etmek isterim.  

Yoruma Kapalı