En sık yapılan 5 Seo Hatası

Bu yazıda insanların en sık yaptığı 5 seo hatası  hakkında konuşacağız. Yazıda bahsettiğimiz hataları kendi sitenizde olup olmadığını kontrol edip sorunları çözmeye başladığınızda çok hızla sitenizin sıralamalarının iyileştiğini görebilirsiniz. Ayrıca unutmayın ; Deneyim pahalı bir argümandır. Yıllar içinde seo çalışmasını yürüttüğüm pek çok sitede insanların sıklıkla gözden kaçırdıkları hataları düzenledim. Şimdi siz bu hatalardan basitçe kurtularak daha başarılı sıralamaya sahip bir web sayfasına sahip olacaksınız..

Kötü Tasarlanmış Bir Web Sayfası

Bir düşünsenize kim güvenmediği, bir firmadan hizmet alır yada o firmanın ürününü kullanmak ister ? İnsanların size güven duymasını ve ürününüzü satın almasını istiyorsanız muhakkak kullanımı basit ve yalın aynı zamanda görsel estetiğe sahip bir web sayfasına sahip olmalısınız. Ayrıca insanların markanıza ve ürününüze güven duymalarını istiyorsanız şunları yapmanızda fayda var ;

Meltem Bozdemir Grafiker
  • İnsanların aradıklarını hızlı bulabileceği ve kolay gezinebilecekleri bir web sayfasına sahip olun
  • Yaptığınız iş alanında güvenilir ve yetkin kişilerin sitesinden kendi sitenize link verin
  • İçeriklerinizi mümkün olduğunca sosyal medya platformlarında  paylaşın
  • Ürün ve Hizmetlerinizi Satın Almış İnsanların Muhakkak Deneyimlerine Sitenizde Yer Verin

Seo Ayarları Doğru Kurgulanmamış Bir Web Sayfası

Biliyorsunuz biz kullanıcılar için web sayfaları birer görselden ibaretken Google botları için görsellik hiçbir anlam ifade etmemekte. Google botları arka planda sitenizin anlaşılır ve doğru bir planlaması olup olmadığı ile ilgilenir. Bu bağlamda yapılacak çalışmaları söyle özetleyebiliriz;

Kötü Kurgulanmış Bir Web Sayfası Yapısından Kurtulmak ;

Ziyaretçileriniz ve Google botları için site yapınızın ve site içerisinde oluşturulan bağlantıların anlaşılır ve birbiri ile ilintili bağlantılar olması çok önemlidir. Çok yakın zamanda kendi sitemde başıma gelen bir hatayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sitemde oluşturduğum dahili bağlantıların pek çoğu ya hatalıydı yada aynı içeriğe defalarca yönlendirme yapılmıştı. Bu sorunu yaşamam daki temel sebep vakit kazanmak adına otomatik olarak iç bağlantı yapan wordpress eklentilerinden birini kullanıyor olmamdı.  Bu nedenle bu tarz işlemleri eklentiler yoluyla değil mauel olarak eklemenizi öneririm.

Teknik Seo Hataları

Teknik seo hataları basit gibi görülüp çok fazla önemsenmese de bugün pek çok web sayfasının hedeflediği sıralamada olmamasının ana sebebidir. Teknik seo hatalarını genel başlıklar altında şöyle değerlendirebiliriz. Daha sonra bu hataların detaylı incelemesini ve çözüm yollarından bahsedeceğim.

  • Yazılarda eksik başlık etiketleri ve uygun olmayan meta açıklamaları
  • Sayfalar arasında oluşmuş bozuk bağlantı yapıları
  • Planlaması yapılmamış rastgele bir içerik ve dizin yönetimi
  • Yinelenen içerik sorunları
  • Eğer bir e- ticaret sitesine sahipseniz yetersiz ürün açıklamaları

Kalitesiz ve Zayıf İçerik

Seo Kaliteli İçerik

Web sitenizde yer alan içerikler ne kadar iyi olursa hedeflediğiniz anahtar kelimede sıralama alma şansınız o kadar yükselecektir. Doğru hazırlanmış bir içerik insanların sitenizde zaman harcama süresini uzatacağı gibi ihtiyaç duyduklarında tekrar sitenizi ziyaret ederek sizi bir başvuru kaynağı haline getirmelerini sağlar. Kaliteli içerik kavramını pek çok seo bloğunda okuduğunuzdan eminim. Peki ne olduğunda içeriğimizin kaliteli olduğundan bahsedebiliriz.

Doğru bilgi veren ve sürekli güncellenen içerik

İyi Düzenlenmiş Bir Kompozisyon Kurgusu

Okunması Kolay Yalın ve Anlaşılır Cümleler

Konuyu Anlatacak Kadar Uzun, Sıkmayacak Kadar Kısa Metin Kurgusu

Spam sayılabilecek metinlerden ve gereksiz anahtar kelime kurulumundan arındırılmış bir metin yapısı

Tüm bu yazdıklarımızı örneklendirecek olursak görselde gördüğünüz diş kliniği aynı zamanda seo çalışmalarını yaklaşık 1.5 yıldır yönettiğim bir firmaya ait.  20 ‘lik diş kelimesi aylık 11.000 aranma hacmine sahip hedeflediğimiz anahtar kelimelerden biriydi. Bugün bu kelimede 1. Sırada olmanın dışında aynı zamanda zengin sonuçlarda çıkıyor olmamız emin olun tesadüfü bir başarı değil. 

Seoya Uygun İçerik Örnek

Yanlış Backling Stratejisi

Şimdi gelelim seo dünyasının çok tartışmalı konularından biri olan backlink kavramına. Geri Bağlantı anlamına gelen backlink seo uzmanları arasında da halen tartışılan bir kavram olsa da ben kişisel tecrübelerim ve danışmanlığını yaptığım tüm sitelerde doğru kurgulanmış bir backling altyapısının sıralamalarınızda hayati önem taşıdığını savunanlardanım. Pek çok site sahibi hedefledikleri anahtar kelimede yeterli bir içerik oluşturup  bunu sosyal medyada paylaşmanın yeterli olduğunu düşünüyor. Dürüst olmak gerekirse bence bundan çok daha fazlasına ihtiyacınız var. Ben backling çalışmalarının her birini sizi referans gösteren bir müşteriye benzetirim.  Sizden aldığı hizmetin memnuniyetini anlatan insanların sayısı ne kadar fazlaysa yeni çalışacak müşteri pazarının güven duygusunu tatmin etmiş olursunuz. Google tarafında da doğru strateji ile yapılmış backling çalışmasının tam olarak karşılığı  budur. Bu nedenle içeriğinizin hızlı sıralama almasını ve sıralamada uzun süre kalmasını istiyorsanız, temelleri sağlam inşa edilmiş bir bağlantı stratejiniz olmalı.

Bir Seo Stratejisine Sahip Olmamak

Yine seo süreçlerini yürüttüğüm pek çok firmanın düştüğü bir hatadır bu, herhangi bir seo planlamasına sahip olmamak.  Bu  durum tam olarak şunu ifade eder; Yola çıkarken bir yol planınızın olmaması. Peki bu yol haritasını nasıl oluşturacağız?

 Web sayfamızın tasarımı tasarım sürecinden önce hedefine uygun olarak planlanmalı

Anahtar Kelime Araştırması Site Kurulumundan Önce Yapılarak Site Kurgusu Buna Uygun Planlanmalı

Site Sayfalarında Kullandığımız tüm öğelerin optimizasyonunun yapıldığından emin olmalıyız ( Görseller, Boyut, Görsel İsimlendirmesi ve Sayfadaki tüm öğelerin optimizasyonu)

İstikrarlı Bir Backling Planlaması

Yazımın genelinde şimdiye kadar en sık karşılaştığım seo hatalarını ve yapılması gerekenleri sizlerle paylaştım. Eğer sitenizde bu sorunlardan birinin yada birkaçının varolduğunu düşünüyorsanız hemen düzeltmeye başlayabilirsiniz.  Bu düzeltmelere ayıracak vakte sahip değilseniz bu konuda benden hizmet alabileceğinizi biliyorsunuz. Ayrıca sizlerde lütfen bu alandaki deneyimlerinizi yorum bölümünde paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yoruma Kapalı