Domain Aktarma Nedir?

Geçmiş dönemlerde insanlar bir siteye ulaşmak istediklerinde o sitenin İP adresini web tarayıcılarına yazmak zorundaydılar. Bu durum İP adreslerini ezberlemek zor olduğundan kullanıcılar için dezavantaj oluşturuyordu. Zamanla sitelerin İP’leri isimlere bağlanmaya başlandı. Sitelere, çeşitli uzantılara sahip isimler yazarak girmeye başladık. Kullandığımız bu eşsiz isimlere domain adı verilmektedir.

Domaini birçok farklı siteden alınabilirsiniz. Aldığınız sitenin güvenlik açıkları varsa ya da farklı nedenlerden dolayı bir süre sonra domain sağlayıcınızı değiştirmek istiyorsanız, daha çok avantaj sunan başka bir domain sağlayıcı firmasına domain aktarma yapabilirsiniz.

Bunun için öncelikle domaini almanızın üstünden 60 gün geçmiş olması lazımdır. Domainin bitiş süresine çok yakın olmayan bir tarihte bu işlemi yapıyor olmanız da transfer sırasında doğabilecek sorunlardan etkilenmemek için mühimdir. Aldığınız firmaya bütün ödemelerinizi yapmadıysanız domaini transfer edemezsiniz.

İlgili Link: Kurumsal Web Tasarımı Nasıl Yapılır

Domaini aldığınız mailin aktif olması ve hesap bilgileri kimin üstüneyse transferin yine o kişinin üstüne yapılması gereklidir. Ayrıca domainin herhangi bir sebepten kullanım dışı olmadığına da emin olmanız gereklidir. Elbette ki domain aktarma işleminin son derece hassas olan bir süreci beraberinde getirdiğini rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

Domain Aktarma Nasıl Yapılır?

Yeni siteye domain aktarımı yapabilmek için öncelikle bir şifreye ihtiyacınız olacak. Bu şifreyi firmanızın iletişim kanallarından ya da yönetim panelinizde bu şifreyi alabilmek için bir ara yüz varsa o kısımdan alabilirsiniz.

Meltem Bozdemir Freelance Grafiker

Aldığınız bu şifreyi daha sonra yeni domain firmasına ileteceksiniz. Bundan önce yeni domain firmanızda ki hesabınıza erişim sağlayın. Burada domain transfer etmek için özel bir sayfa olacaktır. Bu sayfanın arama kısmında aktarmak istediğiniz domaini aratın.

İlgili Link: Domain Ban Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain isminizi bulduğunuzda yanında bir adet transfer et butonu olacaktır. Her internet sitesinde bu kısım birbirinden farklı olduğu için buton yerine farklı çözümler konulmuş da olabilir. Yine her sitenin transfer politikası farklı olabildiğinden transfer şifresini burada isteyebilir ya da daha sonra bu şifre bildirmeniz gerekebilir. Bu işlemleri yaptıktan sonra geriye ödemenizi yeni firmanıza yapıp domain aktarımı işleminin tamamlanmasını beklemek kalacaktır. Eğer doğru şekilde işlem gerçekleştiyse bir onay maili alırsınız ve domain isminiz 12 saat ila 3 hafta arasında transfer edilir. 

Domain aktarma işlemlerinizde yardımcı olmamız için dilediğiniz zaman isimtescil.net üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yoruma Kapalı