Cenap Şehabeddin
Söyleyeceğiniz sözü yazmak, sizi düşünmeye ve düşüncelerinizi tasfiyeye sevk eder.

BLOG & HABER
hakkımda

12

Ara

Web Sitesi Tasarlarken Renk Kullanımı

Web Sitesi Tasarlarken Renk Kullanımı Nasıl Yapılır

Web Sitesi Tasarlarken Renk Kullanımı

Başarılı bir web sayfasında doğru renk kullanımı seçmek ve yaptığınız tasarımı bu çerçevede şekillendirmek doğru sonucu almak adına çok önemlidir. Yaptığım web sayfalarında doğru renkleri belirlerken o siteyi ziyaret edecek potansiyel müşteri kitlesinin öncelikle ne beklediğine odaklanıyorum, firmanın müşterisine iletmek istediği mesajı en yalın şekilde iletmeye odaklıyorum.İnsanların renklere karşı verdikleri tepkilerin duygu durumları ile alakalı olduğu kanıtlanmış bir pazarlama mottosu.

E ticaret sitelerinde gördüğümüz renklerin neredeyse tamamı zihnimizi satın alım duygusuna yönlendirmek adına şekillendirilir. Aynı mantıkla elektronik firmalarının Yada yiyecek firmalarının tercih ettiği kırmızı ve turuncu kullanımı rastgele bir seçim değildir. Kırmızının iştah açıçı etkisinin yanısıra harekete geçirici etkisi vardır. Turuncu samimiyet ve bağ kurmak adına tercih edilen bir renktir.Web Sitesi Renklerini Neye Göre Seçiyorum?

Bir web sayfası tasarımına başladığım zaman öncelikle firmanın logo renklerini ana renk olarak belirliyorum. Her tasarımcının yaklaşımı aynı olmayabilir elbette ben çok fazla renk karmaşasını seven bir tasarımcı değilim. O yüzden tasarımlarımda maksimum 3 tane renk kullanırım. Kullandığım renklerin içinde ara tonlar arasında geçişler oluşturmayı seviyorum. Bana göre başarılı bir web sayfası oluşturmanın temel kuralları;

Renk Karmaşasından Uzak Durmak
Aynı aileye ait renk tonlarını bir arada kullanmak
Zıt renkleri denemekten korkmamak
Okunabilir Font Seçimi
Gereksiz Başlık ve Alanla Siteyi Doldurmaktan Kaçınma
Verilmesi Gereken Mesajı En Yalın Haliyle Tüketiciye İletme

Başarılı bir web sayfasında doğru renk kullanımı seçmek ve yaptığınız tasarımı bu çerçevede şekillendirmek doğru sonucu almak adına çok önemlidir.