Domain Ban Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hayalinizdeki işi kurmak için harekete geçtiniz ve aklınızda markanızı çok iyi ifade eden bir domain fikri var. Sitenizi kurdunuz, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi oluşturdunuz. Her şey hazır. Son aşamada sitenizi domaine bağladığınızda sitenizin aktif olmadığını gördünüz. Aldığınız domain banlanmış olabilir mi?

Her internet sitesi bir domaine sahip olmaktadır. Bu kapsamda günümüzde milyonlarca farklı domain bulunabilmektedir. Bunların bazıları halihazırda bazı kişiler tarafından alınmıştır. Bazıları ise şuan boşta olup alınmaya hazır durumdadır. Bazı domainler ise banlı konumdadır. Domain banı mutlaka kontrol edilmesi ve sorgulanması gereken bir işlem olmaktadır. Çünkü banlanmış olan bir domain adresinin kullanılabilirliği de mümkün değildir. Bundan dolayı şayet bir şekilde yeni bir domain adresi alacaksanız, bu adresi daha önceden ban yememiş olmasına da dikkat etmek durumundasınız.

İlgili Link: Anahtar Kelime Nedir Nasıl Belirlenir?

Bir internet sitesinde yasadışı bir işlem yapıldığı tespit edildiğinde o domain bir daha kullanılamaması için arama motorları tarafından banlanmaktadır.

Meltem Bozdemit Grafiker

Bu nedenle alacağınız domaini kullanmak için banlanmamış bir domain olması gerekmektedir. Domain ban sorgulama nasıl yapılır? Domain için yapacağınız ban sorgulama işlemleri oldukça pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Şu adımları incelemeniz sizler için yeterli olacaktır:

  • İnternet üzerinden kolaylıkla Google domain ban sorgulama araçlarını bulabilirsiniz. Herhangi bir sorgulama sayfasına giriş yapınız.
  • Satın almak istediğiniz domain adresini belirleyiniz. Bunun ardından siteye o domain adresini giriniz.
  • Sorgulama yap butonuna bastığınızda sizler için site rapor hazırlayacaktır. Bu rapor sonucunda sizler de site hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) üzerinden de domain sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunur. BTK üzerinden yapılacak olan sorgu işlemlerinde sadece Türkiye için yasaklı olan siteleri sorgulayabilirsiniz. BTK resmi sitesi üzerinden sorgulama işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.  Böylece herhangi bir şekilde ban yememiş bir domain adresine sahip olmanız da mümkün olacaktır!

Domain Neden Banlanır?

Domain adreslerinin yasaklanması için belirli kriterlerin aşılmış olması gerekir. İllegal içeriğin tespit edildiği sitelerin domain adresleri ayırt edilmeksizin yasaklanmaktadır. Domain ban sorgulama da bu alanda gerçekleştirilmesi gerekir. Arama motorlarında sitelerin ön planda çıkabilmesi için de belirli şartların sağlanması gerekir. Bu bağlamda yasaklanmış olan domain adresleri arama motorlarında yapılan sorgularda çıkmamaktadır. Bir domain adresi hakkında tüm bilgilere en kolay şekilde basit sorgu işlemleri ile sorgulanabilmektedir. Kişilerin de mutlaka bu sorguları yapması gerekir.

Yoruma Kapalı