Cenap Şehabeddin
Söyleyeceğiniz sözü yazmak, sizi düşünmeye ve düşüncelerinizi tasfiyeye sevk eder.

BLOG & HABER
hakkımda

12

Ara

Freelance Grafiker Kimdir

Freelance Grafiker Kim

Freelance Grafiker Kimdir?

Freelance grafiker yaptığı işleri herhangi bir firmadan bağımsız olarak yapan, konusunda uzmanlık seviyesinde bilgi sahibi olan kişilerdir. Freelance kavram olarak bağımsız, serbest çalışma anlamında genel bir deyim olsa da, genellikler web site tasarımlarında karşımıza çıkan bir terim olarak bilinmektedir. Freelance grafikerler yaptıkları çalışmayı kendi belirledikleri zaman süreçlerinde yaparken yapılacak işin bütçesini de bizzat belirler. Bazı sakıncaları olduğu fikri oluşsa da, Freelance grafikerle çalışmanın birçok avantajı da vardır. Doğru kişiyi bulduğunuz takdirde zaman, bütçe konusunda önemli avantajlara sahip olabilirken, yanlış bir kişiyle çalışmanız durumunda zamana yayılan ve hiç bitmeyen projelerin arasında kaybolan bir projenin sahibi olabilirsiniz. Bu sebeple Freelance grafikerle çalışmaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Freelance grafiker ihtiyacı duyulduğunda öncelikle kişinin daha önce gerçekleştirdiği tasarımları gözden geçirmek ve mümkün olabilecek şekilde çalışma geçmişini araştırmak gereklidir. Karşılıklı çalışmadan beklenen sonuç, yapılacak işin düzgün bir şekilde yapılarak zamanında teslim edilmesidir. Güven konusundaki kaygılar ancak kişiyle uzun süreli projelerde çalışılmasıyla aşılabilir. Freelance web grafikçisiyle çalışmanın sağlayacağı önemli avantajlara bakıldığında,


Ajanslarda önemli miktarlarda ücretle çalışan Freelence grafikerler, bağımsız çalıştıklarında daha uygun fiyatlarla hizmet üretmektedir. Bu sebeple ajansların verdiği fiyatların çok altında ücretlerle iş yaptırmak mümkündür.

Yapacağı projede kendi prestiji söz konusu olacağı için, maksimum seviyede özen göstererek çalışmak durumundadır.

Deneyimli bir Freelance sayesinde projeniz düşündüğünüzden çok daha başarılı bir tasarım haline dönüşebilir.

Zamandan ve tanıtım bütçenizden önemli miktarlarda tasarruf edebilirsiniz.

İhtiyacınız olan tek şey, daha önceki projelerini zamanında ve müşteri beklentilerine uygun niteliklerde yapmış olan bir grafikerle çalışabilmektir. Bu sebeple Freelance grafikerler açısından referans firmaların kimliği ve yaptırdığı işler önem kazanmaktadır.