KURUMSAL KİMLİK

Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik

“Kurumsal Kimlik Kurumsal Kimlik Nedir? Bu Kurumsal Kimlik Dediğinizi Duyar gibiyim”

Kurumsal kimlik herhangi bir firma ya da kuruluşun imajını temsil etmesine yardımcı olan kimliği olarak tanımlanabilir. Kurumsal firmaların müşterileri için güven ve itibar kazanmasını sağlayan kurumsal kimlikler, hedef kitlede prestij ve saygınlık hissi uyandırırlar.

Neler Kurumsal Kimlik Kavramına Dahildir?


Bir firma ya da kuruluşun kurumsal kimliğini oluşturan çeşitli öğeler mevcuttur. Bu öğelerin akılda kalıcılık ve şirket imajını belirlediği bir gerçektir. Kullanılan kurumsal kimlik öğeleri arasında şunlar yer almaktadır.

  • Antetli kağıtlar
  • Broşürler
  • Kartvizitler
  • Web siteleri

Kurumsal Kimlik Oluşum Süreci


Tasarım:
Kurumsal kimlik talep eden firmanın, kimliğinde yansıtmak istediği imaj ve tasarımın detayları öğrenilir. Edinilen bilgiler ışığında uygun renklerle birlikte uygun yazı tipinin kullanılmasıyla ideal kurumsal kimlik tasarımı hazırlanır.


Güncellik:
Tasarlanacak olan kurumsal kimliğin günümüzün modern anlayışı ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Sunuş: Tamamlanan kurumsal kimlik projesi ilgili firma veya kuruluşa sunulur. Gerekli görülen yerlerde revize işlemi gerçekleştirilir. Kurumsal kimlik çalışmalarında grafik tasarım elemanlarının da etkisi olsa da bu yeterli değildir. Kurumsal kimlik çalışması yapacak olan kişilerin ilgili firmayı tanıması ve vizyonundan haberdar olması gerekmektedir.